• Facebook page
  • Twitter page
  • YouTube page
  • RSS
  • Mapa sajta

Opštinska uprava Opštine Stara Pazova, ul. Svetosavska 11, 22300 Stara Pazova

Opština Stara Pazova, Srem, Vojvodina - zvanična stranica

Zvanična prezentacija Opštine Stara Pazova

Stara Pazova

Opština Stara Pazova se odlikuje konfesionalnom raznovrsnošću. Kako su zastupljene različite veroispovesti, u opštini postoji i odgovarajući broj crkava i to: srpske pravoslavne, rimokatoličke, slovačka evangelistička a.v. crkva i druge, koje neguju uzorne konfesionalne odnose.

Crkve i hramovi sa teritorije opštine Stara Pazova

Katolička plebanija - Golubinci

Katolička plebanija - Golubinci

Katolička crkva Svetoga Đurđa, podignuta je 1885. godine, poseduje nadaleko čuvene orgulje pravljene u Beču, koje su u taj hram stigle 1900. godine iz Župske crkve u Zemunu, gde su bile postavljene 1868. godine. Vitraže svetog Antuna i svetog Josipa uradio je zagrebački majstor Pavao Sušilović.

GOLUBINCI
Adresa: Đurđevska 6
Velečasni Ivica Damjanović
Telefon: 381-305

Rimokatolička crkvena opština – Stara Pazova

Rimokatolička crkvena opština – Stara Pazova

Za malobrojan hrvatski živalj u St.Pazovi, koji je rimokatoličke vere, kao i nekoliko slovačkih porodica iste vere, podignuta je crkva 1885.godine. Od momenta i izgradnje do danas zadržala je je isti oblik i dimenzije. Iste godine u crkvi je naslikana od ulja na platnu ikona Svete trojice. S obzirom na mali broj vernika, crkva nije imala svog sveštenika. Crkvene i druge obrede vršio je sveštenik iz Golubinaca.

STARA PAZOVA
Adresa: Svetosavska 4

Slovačka evangelistička crkvena opština – Stara Pazova

Slovačka evangelistička crkvena opština – Stara Pazova

Zgrada slovačke evangelističke crkve potiče iz 1788. godine, a građena je na mestu prvobitne porušene crkve. Sveštenik Vladimir Hurban još od 1874. godine vodio je borbu za osamostaljenje evangelističke crkve u Hrvatskoj i Sloveniji od Mađara. Crkvena zgrada i crkvena škola, sada Slovački dom, počete su 1894. godine.

STARA PAZOVA
Adresa: Karađorđeva 4
Farar Igor Feldi
Telefon: 310-466

Hram Prenosa Moštiju Sv. Oca Nikolaja - Vojka

Hram Prenosa Moštiju Sv. Oca Nikolaja - Vojka

U spisima iz 1578. godine, pominje se jedan sveštenik, što navodi na pretpostavku da je u tom periodu na tom prostoru postojala manja crkva. Vojčani svoju prvu crkvu od tvrđeg materijala grade 1727. godine, koja je osveštana 1732. godine, i koja je nosila naziv Svetog Oca Nikolaja. Crkva Prenosa moštiju Svetog Oca Nikolaja sazidana je 1857. godine, i građena je po uzoru na mnoge stare crkve klasičnog stila. U svom vlasništvu, crkva poseduje stare crkvene knjige za bogosluženje koje datiraju iz XVII i XVIII veka.

VOJKA
Adresa: Karađorđeva br. 5
protonamesnik Radomir Sandić i protonamesnik Lazar Kašić
Telefon: 301-479

Hram Sv. Oca Nikolaja - Surduk

Hram Sv. Oca Nikolaja - Surduk

Prva crkva u Surduku je sagrađena 1746. godine, ali je bila mala za potrebe vernika, tako da se na dan slave Prenosa moštiju Svetog Oca Nikolaja 1816. godine, počelo sa sakupljanjem priloga radi izgradnje većeg hrama, koji je završen 1818. godine. Izgrađen je u baroknom stilu, preovlađujućem stilu izgradnje tog vremena. Hram poseduje bogatu zbirku vrednih crkvenih knjiga za bogosluženje koje datiraju iz perioda XVIII i XIX veka.

SURDUK
Adresa: Brđanska br. 4
jerej Slađan Vidaković
Telefon: 371-446

Hram Vavedenje Presvete Bogorodice - Golubinci

Hram Vavedenje Presvete Bogorodice - Golubinci

Izgradnja hrama je otpočela 1784. godine, a završena je 1788. godine. Hram je izgrađen u baroknom stilu. Od vrednih stvari poseduje crkvene knjige za bogosluženje iz XVIII veka. Naročitu vrednost ima ikonostas takođe iz XVIII veka, koji predstavlja spomenik kulture i koji je pod zaštitom države.

GOLUBINCI
Adresa: Putinačka br. 3
protojerej - stavrofor Danilo Stegnjajić
Telefon: 381-702, 063/736-7224

Hram Prenosa moštiju Sv. Oca Nikolaja - Belegiš

Hram Prenosa moštiju Sv. Oca Nikolaja - Belegiš

Prva crkva sagrađena je 1731. godine na bregu Dunava u periodu kada je na ovom prostoru živelo 240 domaćinstava. Dunav je menjajući tok oštetio staru crkvu, te se javila potreba za izgradnjom novog hrama, a koja je počela 1924. godine i završena 1926. godine, kada je hram osveštan od strane tadašnjeg Patrijarha Dimitrija. Hram je izgrađen u preovlađujuće vizantijskom stilu i predstavlja jedan od najvećih hramova u Eparhiji sremskoj. Hram poseduje vrednu kolekciju crkvenih knjiga za bogosluženje koje su pretežno ruskog izdanja, i datiraju iz 1776. godine. Od ostalih vrednih stvari može se pomenuti i putir iz 1776. godine, kao i posuda za mironosanje iz 1804. godine.

BELEGIŠ
Adresa: Kralja Petra I br. 17
jerej Đorđe Kovljen
Telefon: 361-698

Hram Prenosa moštiju Sv. Oca Nikolaja - Stari Banovci

Hram Prenosa moštiju Sv. Oca Nikolaja - Stari Banovci

Temelji crkve potiču iz 1777. godine, dok je prema usmenom predanju izgradnja trajala pet do osam godina. Stil izgradnje hrama je mešavina stilova gotike i romanike. Crkva je stradala tokom oba svetska rata, a od 1977. godine hram je proglašen za spomenik kulture i nalazi se pod zaštitom države. Hram poseduje dve ikone Presvete Bogorodice od izuzetnog značaja, kao i bogoslužne knjige moskovskog izdanja iz 1731. godine.

STARI BANOVCI
Adresa: Glavna br. 48
protojerej Vitomir Vasić
Telefon: 351-957

Hram Sv. Vasilija Ostroškog - Novi Banovci

Hram Sv. Vasilija Ostroškog - Novi Banovci

Odlukom Episkopa sremskog G. Vasilija iz 1991. godine, osnovana je Parohija i Crkvena opština u Novim Banovcima. Temelji hrama osvećeni su 1992. godine, a hram je dovršen uz pomoć priloga blagočestivih vernika Novobanovčana, i danas se nalazi u završnoj fazi oslikavanja enterijera. Hram je izgrađen u vizantijskom stilu.

NOVI BANOVCI
Adresa: Školska bb
protojerej - stavrofor Simo Višekruna
Telefon: 342-960, 340-027

Hram Uspenja Presvete Bogorodice - Krnješevci

Hram Uspenja Presvete Bogorodice - Krnješevci

Hram je podignut 1822. godine, i izgrađen je u baroknom stilu, karakterističnom za taj vremenski period.

KRNJEŠEVCI
Adresa: Vojačka br. 22
otac Velibor Simić
Telefon: 065/413-7812

Hram Svete Trojice - Nova Pazova

Hram Svete Trojice - Nova Pazova

Temelji hrama su osveštani 1989. godine, a izgradnja je završena 1994. godine, kada su i počela prva bogosluženja u hramu. Posvećen je Silasku Svetog Duha na apostole, a stil izgradnje hrama je vizantijski. Takođe i ikonostas hrama je urađen u vizantijskom stilu.
NOVA PAZOVA
Adresa: Svetosavska br. 1
otac Marko i jerej Kristo Aleksić
Telefon: 323-463

Hram Svete Petke - Nova Pazova

Hram Svete Petke - Nova Pazova

Hram-kapela Silaska Svetog Duha na Apostole je bivša zgrada evangelističke škole i jerejski je osveštana 1946. godine. Godine 2000-te Episkop sremski Vasilije dostavio je odluku o preimenovanju ovog hrama u hram-kapelu Prepodobne Mati Paraskeve. Izgradnja novog hrama na drugom mestu otpočela je 2004. godine i još uvek nije završena. Zanimljivo je to da se ovaj hram gradi po projektu na osnovu koga je izgrađen hram u Banjaluci.
NOVA PAZOVA
Adresa: Njegoševa br. 3
protojerej Mile Jokić, jerej Sreten Lazarević i đakon Aleksandar Madžarević
Telefon: 326-484

Hram Pokrov Presvete Bogorodice – Stara Pazova

Hram Pokrov Presvete Bogorodice – Stara Pazova

Izgradnja hrama otpočela je 2003. godine, useljen je 2007. godine ali nije još uvek u potpunosti završen. Hram je posvećen Pokrovu Presvete Bogorodice (14. oktobar). Izgrađen je u vizantijsko-moravskom stilu. Ono što je karakteristično za hram jeste ikonostas koji je ručni duborez vizantijskog stila, a naročita osobenost je da je ovo jedini hram u Srbiji gde je urađena replika Hilandarske zvezde u kamenu.
STARA PAZOVA
Adresa: Njegoševa br. 105
protojerej Miodrag Lujić
Telefon: 310-815

Hram Svetog Proroka Ilije – Stara Pazova

Hram Svetog Proroka Ilije – Stara Pazova

Pominje se da je 1797. godine prepravljena stara crkva čija izgradnja datira iz 1760-ih, perioda kada su došle prve srpske porodice na područje današnjeg grada Stara Pazova. Temelji današnje crkve osveštani su 1827. godine dok je početak bogosluženja otpočeo 1828. godine. Hram je izgrađen u baroknom stilu i poseduje značajnu i vrednu zbirku crkvenih knjiga za bogosluženje iz 19. veka. U okviru hrama nalazi se i kapelica-vodica posvećena Svetom Iliji iz 1797. godine, a to je jedina kapelica-vodica koja se nalazi u naseljenom mestu u Sremu i dan danas je aktivna.
STARA PAZOVA
Adresa: Vuka Karadžića br. 1
jerej Srđan Đurđević i jerej Nikola Despot
Telefon: 310–390, 312–742

Pazova-lepa varoš u srcu sremske ravnice

Na pola puta između dva najveća grada u našoj zemlji, Beograda i Novog Sada, između „svinjskog” i „vinskog”, a u svom žitnom ili tzv. „ruzmarinskom” Sremu, nalazi se opština Stara Pazova. Po svom geografskom položaju opština se nalazi u istočnom Sremu, a na severnom delu Republike Srbije. Njena teritorija prostire se na površini od 351km², gde živi oko 70 000 stanovnika. Opština integriše devet administrativnih naselja: opštinsko središte Staru Pazovu, Novu Pazovu, Stare Banovce, Nove Banovce, Belegiš Surduk, Golubince, Vojku, Krnješevce i jedno formalno naselje Petrović salaš.

Naseljavanje opštie Stara Pazova seže u daleku prošlost, keltsko pleme Skordisci su se ovde naselili još pre nove ere. Kultura bronzanog doba nazvana je belegiška, po mestu u našoj opštini, zbog velikog broja arheoloških nalazišta.

Dvorac Šlos u GolubincimaDvorac "Šlos" u Golubincima

Dorac Šlos

Dvorac Šlos u Golubincima podigut je u drugoj polovini XVIII veka, prema projektu čuvenog arhitekte Florjana Madačonija. Dvorac prate priče o prokletstvima, neverstvima i kaznama. U njemu je boravio vožd  Karađorđe Petrović, vođa Prvog srpskog ustanka, a zidine dvorca čuvaju i tajne, među kojima je i veza čuvenog kompozitora Ludviga van Betovena sa kapetanicom Žanet.

Zavičajna kuća Narodnog heroja Janka ČmelikaZavičajna kuća Narodnog heroja Janka Čmelika

Zavičajna kuća Narodnog heroja Janka Čmelika

Zavičajna kuća Narodnog heroja Janka Čmelika ponovo je otvorena za javnost 2020. godine i izložbena stalna postavka je obnovljena i proširena. Pored postavke vezane za život i narodnooslobodilačku borbu Janka Čmelika, u objektu se nalazi i etnološki deo vezan za život staropazovačkih Slovaka i Srba starosedelaca, a sama zbirka broji preko 3000 artefakta.

Muzej MacuraMuzej Macura

Muzej Macura

Nalazi se na adresi Zenit br.1 u Novim Banovcima, na desnoj obali Dunava.Meštani su zdanje nazvali neobičnom kućom bez prozora i krova, a ime je poneo po svom vlasniku i kolekcionaru Vladimiru Macuri. Kao prvi privatni muzej u našoj zemlji, otvoren je 2008. godine, a umetnička zbirka predstavlja jednu od najvećih privatnih kolekcija neoavangardne umetnosti na ovim prostorima.

Ambar sa kotobanjom porodice LepšanovićAmbar sa kotobanjom porodice Lepšanović

Ambar sa kotobanjom porodice Lepšanović

Za izgradnju bogato ukrašene kotobanje bilo je potrebno više decenija rada, zbog čega su bile izuzetno skupe i u izvesnom smislu postale su simbol lokalnog prestiža. To ilustruje primer Lepšanovićeve kotobanje. Kompleks zgrada u Pazovačkoj ulici br. 42 u Golubincima koji dominira ovim seoskim dvorištem, izgrađen je u periodu od 1888. Do 1921. godine. Izgradnju su započeli domaćin Nićifor – Nića (1840 – 1918) i radnik Petar Dešić 1921. godine. Lepšanovićeve kotobanje su se gradile 35 godina, kapitalom iz dve generacije.

Ambar sa Kotobanjom porodice GalečićAmbar sa Kotobanjom porodice Galečić

Ambar sa Kotobanjom porodice Galečić

Ambar sa kotobanjom u Pazovačkoj ulici br. 64 spada među najrazvijenije i najlepše zgrade ove namene. Sagradio ga je majstor Petar Dešić, iz poznate golubinačke majstorske porodice Dešića, 1913. Godine. Postavljen je na visoki, opekom zidani sokl, iskorišćen za podrum i komoru između kojih je slobidan prostor šupe, sa čeonom stranom na uličnoj liniji. Ambar je građen od uspravno nizanih dasaka u stubove konstrucije, koje po sredini imaju motiv kruga sa urezanim hrastovim listom. U produžetku ambara za kukuruz, iznad šupe, je skladišteni prostor na koji se nastavlja i kotobanja sa tremom ograđenim profilisanim letvama i rezanim drvenim ukrasima uz stubove trema.

Sportski centar fudbalskog saveza SrbijeSportski centar fudbalskog saveza Srbije

Sportski centar fudbalskog saveza Srbije

Sportski centar fudbalskog saveza Srbije nalazi se u Staroj Pazovi. Ovaj kompleks poseduje fudbalske terene, atletsku stazu i teniski teren. Objekat obuhvata smeštajni blok, poslovni blok, restoran, konferencijske sale, sportski servis, teretanu, velnes centar i sportsku halu.

Opština podržava organizaciju brojnih manifestacija različitog karaktera: turističko-gastronomska manifestacija Gastro Srem , Bogojavljensko plivanje za Časni krst u Starim Banovcima, kulturno-turistička manifestacija Mačkare u Golubincima, festival zantskog piva u Novoj Pazovi, Likovna kolonija u Vojki, Međunarodna veslačka regata „Dunavske avanture” u Starim Banovcima, Međunarodni dečiji festival folklora „Razigrana mladost” u Novoj Pazovi, Dani opštine u Staroj Pazovi, Fijakerijada u Surduku, kao i mnoge druge.

Pogledajte još prelepih fotografija Stare Pazove i svih pazovačkih naselja i znamenitosti.

Preuzmite brošuru sa turističkim potencijalima

Preuzmite brošuru duhovne baštine opštine Stara Pazova

Dobrodošli u Staru Pazovu,
Turistička organizacija opštine Stara Pazova

Dobro došli u opštinu Stara Pazova

Opština Stara Pazova se nalazi u jugoistočnom delu Srema, u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini koja zauzima severni deo Srbije. Geografski položaj opštine je izuzetno povoljan - nalazi se između dva najveća grada u zemlji, tačnije 30 km je udaljena od glavnog grada Beograda i 40 km od Novog Sada. Sve važne saobraćajnice u regionu presecaju teritoriju opštine Stara Pazova i to: autoput Beograd–Zagreb (E-70), autoput Beograd–Novi Sad (E-75), magistralni put M-22 i regionalni putevi R-106 i R-121. Kroz opštinu prolaze značajni međunarodni železnički pravci koji idu ka Subotici i dalje ka Mađarskoj i Nemačkoj na sever, a ka Nišu i dalje prema Grčkoj na jug. Beogradski aerodrom „Nikola Tesla“, najvažnija vazdušna luka u Srbiji, udaljen je 15 km od centra Stare Pazove, a vojni aerodrom Batajnica, budući kargo aerodrom samo 8 km. Reka Dunav teče istočnom granicom opštine, dužinom od 24 km, što doprinosi potpunosti saobraćajne mreže.

Opština Stara Pazova obuhvata 9 naseljenih mesta od kojih su tri urbanog tipa – Stara Pazova, Nova Pazova i Novi Banovci, a preostalih šest su ruralnog karaktera – Golubinci, Vojka, Stari Banovci, Belegiš, Surduk i Krnješevci.

Teritorija opštine pokriva površinu od 351 km2.

Opšte informacije
Službeni naziv Opština Stara Pazova
Površina 351 km²
Stanovništvo 62.645
Geogarafski položaj zapad - severoistok 28 km / sever - jug 10 km
Poštanski broj 22300 Stara Pazova
Pozivni broj +381(0)22
Saobraćajna oznaka ST
Internet adresa www.starapazova.rs
Položaj
Administrativna jedinica AP Vojvodina
Okrug Sremski okrug
Sedište opštine Stara Pazova
Predsednik Đorđe Radinović (SNS)

Stara PazovaPoložaj opštine Stara Pazova u Evropi i svi najvažniji putni pravci

Google maps: položaj opštine Stara Pazova

GIMNAZIJA "BRANKO RADIČEVIĆ"
Stara Pazova
Adresa: Svetosavska 5
Telefon: 022/310-271
Elektronska pošta: stapgim@ptt.rs
Internet prezentacija: www.stapgim.edu.rs

Septembra meseca 1918 godine, pred sam kraj prvog svetskog rata, a na inicijativu Vladimira K. Hurbana (VHV)–evangelističkog sveštenika, Jana Litavskog– zemljoradnika i Jana Gombara–šeširdžije, osnovana je privatna realna gimnazija u Staroj Pazovi. Nastava se održavala u kancelariji Jozefa Uhrika, trgovca žitom, u tadašnjoj Inđijskoj ulici, kasnije Ive Lole Ribara, a danas Kralja Petra I Oslobodioca. Na početku školske godine upisalo se samo šest učenika, na kraju prvog polugodišta, u februaru mesecu 1919. godine polagali su se ispiti u Realnoj gimnaziji u Zemunu, a završni ispit u junu mesecu iste godine u istoj školi.

Te prve školske godine predavači su bili: Vladimir K. Hurban, evangelistički sveštenik – veronauku, Miloje Aranicki, pravoslavni sveštenik – veronauku, Gustav Gombar – crtanje, dok je ostale predmete (srpsko–hrvatski jezik, nemački jezik, latinski jezik, istoriju, zemljopis, matematiku, prirodopis i lepo pisanje) predavao profesor Zvonimir Tkalec. Gimnazija je kasnije u više navrata obnavljana i to neposredno posle rata 1946. godine, zatim i 1962. godine, a od 1967. godine pod nazivom "25 maj" sa sedištem u zgradi u ulici Đure Đakovića (danas Karađorđeva), kao gimnazija društveno-jezičkog i prirodno-matematičkog smera, da bi se 1970. godine preselela u novu zgradu u ulici JNA (danas Svetosavska) u kojoj se i danas nalazi. Od 1990. godine, pa sve do danas, nosi ime našeg istaknutog pesnika Branka Radičevića.

Danas je gimnazija "Branko Radičević" gimnazija opšteg smera, koja ima 16 odeljenja, preko 500 učenika i 37 profesora. Nalazi se u samom centru grada u Svetosavskoj ulici broj 5 u sklopu srednjoškolskog centra koji čine još Ekonomsko-trgovinska i Tehnička škola. Ova škola se može pohvaliti da je među prvima osnovala đački parlament koji već niz godina aktivno funkcioniše. Parlament ima svoje predsedništvo i radi po poslovniku, članovi parlamenta imaju identifikacione kartice, a predsedništvo sva dokumenta overava štambiljem parlamenta. Naša Gimnazija jedinstvena je po tome što je verovatno jedina škola u Srbiji koja je sa roditeljima potpisala Roditeljsku povelju.

Polazeći od uočavanja potrebe za prevazilaženjem staromodnog koncepta nastave, staropazovačka Gimnazija je još 12. maja 1993. godine, na opštem roditeljskom sastanku ponudila ugovor o međusobnoj saradnji koji je jednoglasno prihvaćen. Povelja je obavezivala Gimnaziju da roditeljima kontinuirano pruža opsežne i sveobuhvatne informacije o radu, problemima i uspehu škole.

TEHNIČKA ŠKOLA
Stara Pazova
Adresa: Svetosavska 5
Telefon: 022/310-641
Elektronska pošta: tehnickaskola@neobee.net

"Tehnička škola" u Staroj Pazovi je nastala 01.09.1946. kao Škola učenika u privredi. Proistekla iz potrebe za obrazovanjem kadrova zanatske struke škola je pratila promene koje su se dešavale u društvu i transformisala. Tako je 1969. godine škola prerasla u Školski centar za kvalifikovane i visokokvalifikovane radnike, a 1977. u Školu za zajedničko srednje obrazovanje i vaspitanje "Braća Feldi". Školske 1984/85. godine od tri postojeće srednje škole u Staroj Pazovi formiran je Centar za obrazovanje stručnih radnika "25. maj". Školske 1987/88. dolazi do izdvajanja mašinske i tekstilne struke i škola "25 maj" postoji pod tim imenom do 1994. godine kada menja naziv u "Tehnička škola".

Danas "Tehnička škola" obrazuje učenike u dva područja rada:
Mašinstvo i obrada metala, i
Hemija, nemetali i grafičarstvo.

U školi postoje sledeći obrazovni profili za koje obrazovanje traje četiri godine:
Mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje
Mašinski tehničar motornih vozila
Tehničar grafičke dorade
Tehničar štampe
Tipograf

obrazovni profili za koje obrazovanje traje tri godine:
Automehaničar
Mehaničar grejne i rashladne tehnike
Mehaničar gaso i pneumatskih postrojenja
Mehaničar privredne mehanizacije
Alatničar
Sitoštampar

Škola ima školsku radionicu u kojoj učenici obavljaju praksu. Školska radionica se nalazi u Staroj Pazovi u ul. Zmaj Jovina 35.

ETŠ "VUK KARADŽIĆ"
Stara Pazova
Adresa: Svetosavska 5
Telefon: 022/310-799
Elektronska pošta: ekonomskas@nadlanu.com

Ekonomsko – trgovinska škola "Vuk Karadžić" u Staroj Pazovi nastavlja tradiciju ekonomske škole koja je osnovana 1956 god. kao izraz potreba opštine za kadrovima ekonomske struke. Sve promene koje su se dešavale u društvu ostavile su traga i na školu. Tako je ona od osnivanja do danas prošla kroz nekoliko transformacija i nekoliko puta menjala naziv.

Školske 1984/1985 od tri postojeće srednje škole u Staroj Pazovi formirala se jedna srednja škola – Centar za obrazovanje stručnih radnika "25. maj" sa mnogo struka i smerova. Do izdvajanja ekonomske, trgovinske, ugostiteljske i kulturološko jezičke struke dolazi školske 1987/88. Tako se formira posebna srednja škola sa novim imenom "Vuk Karadžić".

Od 1992.godine ova škola dobija končnu fizionomiju, onu koju ima i danas. Te godine je maturirala poslednja generacija ugostitelja, upisana prva generacija birotehničara, a odeljenja Gimnazije izdvojila su se u posebnu školu. Takođe formirana su isturena odeljenja ekonomskih tehničara i trgovaca u Pećincima, koja su se 2000/01 pripojila Tehničkoj školi "Milenko Verkić – Neša" u Pećincima. Školske 1995/96 zbog povećanog priliva đaka, usled priliva izbeglih lica, dolazi do pomanjkanja školskog prostora i povećanja broja odeljenja. Škola je prinuđena da izmesti po jedno odeljenje svakog razreda ekonomskih tehničara i trgovaca u prostor srednjih škola u Inđiji. Ova odeljenja je 2004/05 preuzela Srednja škola "Dr. Đorđe Natošević" iz Inđije.

Danas Ekonomsko trgovinska škola "Vuk Karadžić" pokriva dva područja rada, sa više obrazovnih profila u ukupno 18 odeljenja:
1. ekonomija, pravo i administracija: sa četiri obrazovna profila: ekonomski tehničar, birotehničar, poslovni administrator (od 2003/2004 godine) i finansijski tehničar (od 2007/2008 godine) * ukupno 15 odeljenja
2. trgovina, ugostiteljstvo i turizam sa jednim obrazovnim profilom: trgovac * ukupno 3 odeljenja

Nastava se odvija na srpskom jeziku, a kao fakultativni, u okviru predmeta maternji jezik sa elementima nacionalne kulture, uči se slovački jezik. Od stranih jezika uče se engleski, francuski, nemački i ruski jezik.

U specifičnosti ove škole spada i saradnja koja se od 2003/2004 godine ostvaruje sa nemačkom organizacijom GTZ, koja obuhvata modernizaciju nastave stručnih predmeta, osnivanje pet virtuelnih preduzeća koja simuliraju rad i poslovanje stvarnih preduzeća, učešće na sajmu virtuelnih preduzeća, kao i to što ove godine završava školovanje druga generacija oglednog profila poslovni administrator.

Škola koristi zgradu koja je za njene potrebe sagrađena 1966. Takođe koristi i prostor Tehničke škole koja se nalazi u dvorišnoj zgradi i ima sedam učionica, zbornicu i mokri čvor. Nastava se izvodi u učionicama opšte namene kao i u kabinetima:
za poslovnu informatiku i računovodstvo
za poslovnu i službenu korespodenciju
u birou za učenje i
za savremenu poslovnu korespodenciju

Opremljenost kabineta zadovoljava potrebe nastave, a školski prostor odgovara normativima za rad u obrazovnoj ustanovi. U školi je zaposleno ukupno 61 radnik, od čega u nastavi neposredno 51, a u ostalim službama 10.

Sportski savez opštine Stara Pazova, podržava i podstiče preko 4000 mladih sportista i sportskih radnika koji kroz sportske aktivnosti u svojim klubovima neguju vrednosti kao što su: etika, fer-plej i poštenje, zdravlje, izuzetna sportska dostignuća, karakter i obrazovanje, radost i zabava, timski rad, posvećenost, poštovanje pravila i zakona, poštovanje sebe i drugih, hrabrost, zajednica, solidarnost.

Na teritoriji opštine Stara Pazova funkcioniše 51. sportska organizacija u različitim sportskim granama: 9 fudbalskih klubova, 6 odbojkaških klubova, 3 rukometna kluba, 7 košarkaških klubova, 2 stonoteniska kluba, 8 šahovskih klubova, 4 karate kluba, 3 aero kluba, 2 streljačke družine, ragbi klub, klub dizača tegova, kik boks klub, atletski klub, gimnastički klub i veslačko - kajakaški klub, koji takmičenja sprovode u kategorijama pionira, kadeta, juniora, seniora u ženskoj i muškoj konkurenciji, kao i dva granska saveza, opštinski fudbalski savez i košarkaški savez.

Sportski savez opštine Stara Pazova pored svojih raznovrsnih, redovnih aktivnosti uvek pridaje posebnu pažnju i pruža odgovarajuću podršku programima i potrebama koji su namenjeni mladima, a koji afirmišu i popularišu sport kao važan činilac ljudskog razvoja.

Sportski savez

Za finansiranje sportskih organizacija izdvajaju se značajna finansijska sredstva i to za takmičenja sportskih klubova, održavanje i korišćenje sportskih objekata. Na teritoriji opštine ima ukupno 32 sportska terena (otvorenog i zatvorenog tipa).

Sportski savez je angažovan na realizaciji školskog, opštinskog, okružnog, međuokružnog i republičkog takmičarskog nivoa učenika osnovnih i srednjih škola po posebnom planu Ministarsva prosvete i sporta. Takmičenja se organizuju u 11 sportskih disciplina (streljaštvo, stoni tenis, plivanje, atletika, gimnastika, košarka, odbojka, rukomet, mali fudbal, kros RTS, smučanje).

Važno je naglasiti da sportske organizacije i udruženja posebnu brigu u sportskim aktivnostima posvećuju najmlađima; odnosno da osiguraju da sistem takmičenja uzima u obzir posebne potrebe dece u razvoju i da daje mogućnosti za gradaciju bavljenja sportom - od rekreativnog do visoko takmičarskog (učešće mlađih kategorija na ranim takmičenjima).

Sedište: Bela zgrada, trg dr Zorana Đinđića, 22300 Stara Pazova,
Telefon: 022/310-170 lok 204

Sportske organizacije u Staroj Pazovi

  • Fudbalski klub "Jedinstvo"
    Predsednik kluba: Mihal Balaž
    Adresa: Branka Radičevića 5
  • Ženski odbojkaški klub "Jedinstvo"
    Predsednik kluba: Bogdan Mamuzić
    Adresa: Branka Radičevića 6
  • Muški odbojkaški klub "Jedinstvo"
    Predsednik kluba Bogdan Mamuzić
    Adresa: Branka Radičevića 6
  • Rukometni klub "Stara Pazova"
    Predsednik kluba Neven Rašeta
    Adresa: Branka Radičevića 6
  • Muški košarkaški klub "Stara Pazova"
    Predsednik kluba Dejan Vranić
    Adresa: Ćirila i Metodija 9-11
  • Ženski košarkaški klub "Stara Pazova"
    Predsednik kluba Vladimir Mužević
    Adresa: Ćirila i Metodija 9-11
  • Stonoteniski klub "Jedinstvo"
    Predsednik kluba Mihal Domonji
    Adresa: Jana Sikore 40
  • Šah klub "Stara Pazova"
    Predsednik kluba Borislav Predojević
    Adresa: Branka Radičevića 4
  • Karate klub "Front"
    Predsednik kluba Siniša Kudra
    Adresa: 21. Oktobra 10
  • Streljački klub "Jedinstvo-Trap"
    Predsednik kluba Miloje Bujak
    Adresa: Novosadska bb
  • Streljačka družina "Jedinstvo"
    Predsednik kluba Slaviša Jovanović
    Adresa: Slavkovićeva 13
  • Aero klub "Pegaz"
    Predsednik kluba Miroslav Stančević
    Adresa: Miloša Crnjanskog 34
  • Klub dizača tegova "Jedinstvo"
    Predsednik kluba Miladin Tanasković
    Adresa: Kralja Petra I 1/15
  • Džudo klub "Puma"
    Predsednik kluba Aleksandar Vukičević
    Adresa: Profesora Mihala Filipa 131
  • Atletski klub "Star"
    Predsednik kluba Miroslav Kičinja
    Adresa: Svetozara Markovića 33
  • Sokolsko društvo
    Predsednik kluba Branko Crnobrnja
    Adresa: Karađorđeva 2
  • Kik boks klub "Fanatik"
    Predsednik kluba Saša Ćirović
    Adresa: 21. Oktobra 46
  • Sportsko društvo "Torzo"
    Predsednik kluba prof Mario Anić
    Adresa: Janka Čmelika 33
  • Savate klub „Stara Pazova“
    Predsednik kluba Saša Ćirović
    Adresa: 21. Oktobar 46
  • Društvo za sport i rekreaciju invalida
    Predssednik kluba Mirko Sićić
    Adresa: Veljka Vlahovića bb
  • Okružni košarkaški savez
    Zastupnik Rodić Petar
    Adresa: Branka Radičevića 6
  • Opštinski fudbalski savez
    Zastupnik, Slobodan Jovanović
    Ulica Ćirila i Metodija
  • Udruženje ribolovaca "Staropazovački ribolovci"
    Zastupnik Srđan Kudra
    Ulica Janka Čmelika 2
  • Društvo za sport i rekreaciju invalida
    Zastupnik Janko Čmelik
    Slovenski trg bb

Sportske organizacije u Novoj Pazovi

  • Fudbalski klub "Radnički"
    Predsednik kluba Ostoja Knežević
    Adresa: Knez Mihailova 15
  • Muški odbojkaški klub "Mladost"
    Predsednik kluba Zoran Dudić
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Ženski odbojkaški klub "Mladost"
    Predsednik kluba Zoran Dudić
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Ženski rukometni klub "Maks-sport"
    Predsednik kluba Boško Pilipović
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Rukometni klub "Nova Pazova"
    Predsednik kluba Stanišić Luka
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Košarkaški klub "Nova Pazova"
    Predsednik kluba Vlada Adžić
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Stonoteniski klub "Mladost"
    Predsednik kluba Jovan Kovačević
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Šah klub "Mladost"
    Predsednik kluba Milan Čečarić
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Karate klub "Mladost"
    Predsednik kluba Nenad Rauković
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Aero klub "Nova Pazova"
    Predsednik kluba Radoje Blagojević
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Ragbi 13 Klub Radnički
    Predsednik kluba Slaviša Zekić
    Adresa: Proleterska 42
  • Udruženje sportskih ribolovaca „Linjak“
    Predsednik kluba Ivan Stančić
    Adresa: Kralja Petra I Karađorđevića 27
  • Karate klub "Beli Orlovi"
    Predsednik kluba Paravinja Mirko
    Adresa: Despota Stefana Lazarevića 87
  • Boćarski klub ''Krka''
    Zastupnik Zoran Milanko
    Ulica Milana Tepića bb
  • Bokserski klub ''Ring 12''
    Zastupnik Nikola Mlađan
    Ulica Petra Kočića 15
  • Klub Malog fudbala ''Nova Pazova''
    Zastupnik Goran Racković
    Ulica Kralja Petra 1 Karađorđevića

Sportske organizacije u Starim Banovcima

  • Fudbalski klub "Dunav"
    Zastupnik Vladimir Zagorac
    Adresa: Predraga Večerinca bb
  • Košarkaški klub "Dunav"
    Predsednik kluba Zoran Krstić
    Adresa: Grčka 41
  • Karate klub "Dunav"
    Predsednik kluba Vojo Kušić
    Adresa: Ž. Manojlovića bb
  • Odbojkaški klub "Dunav"
    Predsednik kluba Dušan Babić
    Adresa: Grčka 31
  • Veslačko-kajakaški klub "Banovci"
    Predsednik kluba Zoran Ašćerić
    Adresa: Milana Bolanovića bb
  • Stonoteniski klub "Dunav"
    Predsednik kluba Velibor Vučković
    Adresa: Grčka 31
  • Klub ekstremnih sportova „Pustolov“
    Predsednik kluba Marko Prodanović
    Adresa: Grčka 4b
  • Odbojkaški klub ''Banovi''
    zas. Milica savić, Školska bb
  • Klub malog fudbala ''Vojvodina''
    Zastupnik Slobodan Grabovica
    Predraga Večerinca bb
  • Fitnes, bodibilding i poverlifting klub ''Banovci gim''
    Aleksandra Rapajić
    Briletova 27 a
  • Plesni klub ''Queens’’
    Zastupnik Milica Stjepanović
    Pere Čodanovića 44b

Sportske organizacije u Banovci - Dunav

  • Šahovski klub "Banovci - Dunav"
    Predsednik kluba Miodrag Stanković
    Adresa: MZ bb Banovci-Dunav

Sportske organizacije u Novim Banovcima

  • Fudbalski klub "Omladinac"
    Zastupnik Velibor Katić
    Adresa: Svetosavska 71
  • Košarkaški klub "Omladinac"
    Predsednik kluba Željko Šušteršić
    Adresa: Školska 28
  • Šahovski klub "Omladinac"
    Predsednik kluba Gojko Marčetić
    Adresa: Zemunska 27
  • Odbojkaški klub "Omladinac"
    Zastupnik Slaboljub Tanasković
    Adresa: Naselje Banovci Dunav 2A, ulaz 1/9
  • UG ''Omladinski klub opštine Stara Pazova''
    Zastupnik Boris Mutić
    Ulica Partizanska 87

Sportske organizacije u Belegišu

  • Fudbalski klub "Podunavac"
    Zastupnik Aleksandra Mijić
    Ulica Savin Pavla bb
  • Šahovski klub "Podunavac"
    Predsednik kluba Milan Verenčević
    Adresa: Kralja Petra I 23
  • Bokserski klub „Podunavlje“
    Predsednik kluba Živan Radaković
    Adresa: Kralja Petra I 8

Sportske organizacije u Surduku

  • Fudbalski klub "Borac"
    Predsednik kluba Dragan Dronjak
    Adresa: Sonje Marinković bb
  • Konjički klub ''Konverzano''
    Zastupnik Siniša Paunović
    Ulica Cara Lazara 2

Sportske organizacije u Krnješevcima

  • Fudbalski klub "Sloga"
    Zastupnik Dragan Trifunović
    Mesna Zajednica

Sportske organizacije u Golubincima

  • Fudbalski klub "Jadran"
    Zastupnik Nenad Vukajlović
    Adresa: Sportska bb
  • Košarkaški klub "Jadran"
    Predsednik kluba Živko Smuđa
    Adresa: Putinačka 83
  • Šahovski klub "Jadran"
    Predsednik kluba Sava Ljubinković
    Adresa: Sportska bb
  • Kuglaški klub „Jadran“
    Predsednik kluba Josip Vojković
    Ulica Putinačka 10
  • Moto klub Golubinci
    Zastupnik Mile Milijašević
    Ulica Maradička 33
  • Rvački klub ''Sremac''
    Zastupnik Marinko Radovanović
    Ulica Železnička 50

Sportske organizacije u Vojki

  • Fudbalski klub "Sremac"
    Zastupnik Dušan Uzelac
    Adresa: Karađorđeva bb
  • Šahovski klub klub "Sremac"
    Predsednik kluba: Stevan Kočijašević
    Adresa: Cara Dušana 1
  • Aero klub Vojka
    Predsednik kluba: Branislav Čobanović
    Adresa: Svetog save 16
  • Košarkaški klub „Vojka“
    Predsednik kluba: Miloš Milovanović
    Ulica Cara Dušana 1
  • Odbojkaški klub ''Sremac''
    Zastupnik Miroslav Marković
    Ulica Vere Miščević 35
  • Moto klub ''Fantomi"
    Zastupnik Branislav Čobanović
    Ulica Cara Dušana 1

ŠOSO "ANTON SKALA"
Stara Pazova
Adresa: Karađorđeva 12
Telefon: 022/310-026
Elektronska pošta: anadrog@ptt.rs

Škola za osnovno i srednje obrazovanje "Anton Skala" Stara Pazova se bavi kontinuiranom edukacija i rehabilitacijom dece sa smetnjama u razvoju i osobama sa invaliditetom.

Škola je osnovana kao međuopštinska specijalna škola 1972 godine i dobija ime SOŠ "Anton Skala". Srednja škola je počela sa radom 1994 godine, i od tada nosi naziv Škola za osnovno i srednje obrazovanje "Anton Skala". Jezik na kome se realizuje nastavni program je srpski, a neguje se i slovački jezik.

U okviru osnovnog obrazovanja Škola izvodi programe za decu sa lakom, umerenom i višestrukom mentalnom ometenošću i za decu sa autizmom. Program se realizuje kao poludnevna nastava, individualna nastava i produženi boravak. Postoje specijalizovani kabineti u kojima se odvijaju individualne aktivnosti: psihomotorne vežbe, logopedske vežbe i korektivno-preventivne vežbe i igre, kao i kabinet psihologa. Produženi boravak Defektološki tretman sprovodi se i u produženom boravku. Vannastavne aktivnosti: likovna sekcija, saobraćajna sekcija, sportska sekcija, slobodne aktivnosti.

Pored Stare Pazove, škola ima izdvojena odelenja i u opštinama Inđija i Pećinci.

Na nivou srednje škole izvodi se program za učenike sa lakom mentalnom ometenošću u vidu jednogodišnjeg osposobljavanja za rad kao i dvogodišnjeg i trogodišnjeg obrazovanja i to za obrazovne profile bravar i ručni tkač.

Program vaspitno-obrazovnog rada realizuju brojni različitih smerova - oligofrenolozi, somatopedi, logopedi, defektolozi, psiholozi, akademski slikar, inženjeri mašinstva i tekstilstva, profesor fizičke kulture, nastavnik TO i nastavnik fizičkog vaspitanja, inženjeri tehnologije, nastavnik praktične nastave.

U novije vreme otvoren je i moderno opremljen dnevni boravak "Iskorak" za pružanje podrške licima s posebnim potrebama nakon završenog školovanja.

Osnovni grbOsnovni grb koji službeno koristi organ opštinska uprava, se sastoji samo od štita, koga čine u srebru zelena stopa sa dve zlatne grede. Glava štita je plava, od polja je odeljena kalkanskim rezom. Preko svega je uspravljeno zlatno arhijerejsko žezlo, preko koga se ukrštaju mač i pastirski štap, oba takođe od zlata. Zeleno podnožje štita i zlatne grede podsećaju na široka polja i na dve važne komunikacije koje obeležavaju teritoriju Stare Pazove: tok Dunava i putnu komunikaciju sever – jug. Kombinacija boja podseća na zelenilo polja i na zlatnu boju useva. Plava i srebrna boja aludiraju na plavetnilo neba i belinu kuća. Kalkanski rez aludira na ušorene nizove zgrada, tipične za ambijent sremskih naselja. Motiv arhijerejskog žezla, mača i pastirskog štapa podseća na velike seobe naroda koje su obeležile nastanak i razvoj sremskih naselja uopšte, a posebno naselja koje danas čine opštinu Stara Pazova: arhijerejsko žezlo podseća da su najveće od tih seoba predvodili patrijarsi Arsenije Treći i Arsenije Četvrti Čarnojević, mač upozorava da su naseljenici stizali i kao deo oružanog naroda, koji je na novim staništima uspostavio i novu granicu i odbranu svoje tradicije i svojih sloboda, a pastirski štap priziva sećanje na najveći deo naroda, miroljubiv i radan, večno budan u očuvanju svojih domova kao što dobar pastir bde nad svojim stadom.

Srednji grbSrednji grb dopunjen je heraldičkim ukrasima izvan štita. Naime, štit je nadvišen srebrnom bedemskom krunom sa četiri vidljiva merlona, što označava veličinu i status naselja. Takođe je štit okružen plodnim, zlatnim hrastovim vencem i žirom. Hrast je mitsko i sveto drvo kod Srba koje se ogleda u Božićnom ritualu unošenja i spaljivanja badnjaka. Njegova zlatna boja u ovom grbu je znak svetosti i podseća na nekadašnje ogromne šume kojima je Srem obilovao.

Veliki grbVeliki grb je svečan i ceremonijalni grb, on je simbol opštine, i koristi se u reprezentativne svrhe, kao i u posebno svečanim prilikama kada se ističu značaj i tradicija opštine. Između vranaca i štita nalaze se pobodena vertikalna crvena, zlatom okovana koplja, sa kojih se viju stegovi opšiveni zlatnim rezama, desno je steg Srbije, a levo steg Stare Pazove. Postament je travom obrasli ravničarski predeo sa po tri zlatne stabljike sa žitnim klasjem sa obe strane podnožja štita i sa plavom trakom u dnu ispisanom srebrnim imenom STARA PAZOVA. Vranci zlatnih griva i kopita kao držači grba predstavljaju ideju viteštva i plemenitosti. Takođe, uzgoj konja u Sremu ima dugu tradiciju. Travnata ravnica i zlatno žitno klasje podsećaju na ambijent Srema i Stare Pazove u Sremu.

ZastavaZastava Stare Pazove je heraldički steg, koji ponavlja deo motiva sa osnovog grba (štita). To je horizontalno podeljena plavo-bela kvadratna dvobojka, podeljena linijom koja podseća na frontalni izgled sremskih tradicionalnih kuća. Na njoj su ukršteni zlatni mač, skiptar i pastirski štap.

P.U. "POLETARAC", Stara Pazova

Adresa: Vladimira Hurbana 13
Telefon: 022/310-223
Faks: 022/310-565

P. U. "POLETARAC" iz Stare Pazove je prva predškolska ustanova osnovana na teritoriji naše opštine. Postoji od 1973. godine. Sa radom se počelo u Staroj i Novoj Pazovi, sa 396 upisane dece. Ukupan broj zaposlenih, u prvoj godini je bio 25. U međuvremenu, rasli smo i razvijali se. U novembru 1990. godine otvaraju se jaslene grupe za decu uzrasta do tri godine. Danas, naša ustanova ima svoje objekte u Staroj Pazovi, Novoj Pazovi, Golubincima, Vojki i Krnješevcima. Ukupno 1320 dece upisano u 55 grupa, i 152 zaposlenih. Od toga, 28 medicinskih sestara, 74 vaspitača i 3 stručna saradika.

Broj vaspitnoobrazovnih grupa:

  • jaslene – 12
  • celodnevni boravak – 31
  • poludnevni boravak – 12

Vaspitnoobrazovni rad se realizuje na srpskom i slovačkom jeziku. Dnevno se, u kuhinjama u Staroj i Novoj Pazovi, pripremi u proseku oko 1800 obroka (doručak, užina, ručak). U više navrata, ustanova se predstavljala na stručnim susretima vaspitača, madicinskih sestara i stručnih saradnika sa stručnim radovima kroz koje su prikazani primeri dobre prakse iz našeg vrtića. Uključeni smo u projekat "Za čistije i zelenije škole". Posebne rezultate i pohvale ostvarujemo u oblasti dečjeg dramskog stvaralaštva. Ustanova podržava akreditovani program za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju: "Razvijanje timskog rada putem asertivnih veština u komunikaciji".

Naši saradnici:

SO Stara Pazova, vrtići, osnovne škole na teritoriji opštine, Dom zdravlja, Centar za kulturu, Centar za socijalni rad, Feniks, Nacionalno veće Slovaka, Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku i demografiju, mediji ...

P.U. "RADOST", Novi Banovci

Telefon: 022/340-983 i 022/340-002
Internet prezentacija: http://puradost.org.rs/
Fejsbuk stranica: https://www.facebook.com/PU-Radost-Novi-Banovci-361717667359481/
Elektronska pošta: puradost@mts.rs i dvsarapasandra@gmail.com

Predškolska ustanova „Radost“ Novi Banovci, opština Stara Pazova je ustanova koja na svom putu razvoja ima mnogo iskustva u savladavanju izazova i postizanju kvaliteta u različitim kontekstima.

U našem okruženju smo prepoznati kao ustanova koja ima resurse i kapacitete da drugim ustanovama pruži podršku kroz proces horizontalnog učenja, te se već četvrtu godinu u našoj ustanovi odvija intenzivna stručna razmena kroz stručne posete drugih PU iz cele Srbije, kao i iz regiona.

Predstavnici naše ustanove se svake godine predstave sa primerima dobre prakse na različitim republičkim i regionalnim stručnim skupovima i konferencijama. Našim stručnim radovima svedočimo o stalnom stručnom usavršavanju i primeni stečenih znanja.

Projekat „Praćenje kvaliteta kroz interkulturalne interakcije“ realizovan je u okviru Erazmus + programa u 2018/19 godini kroz stečena iskustva u toku mobilnosti u vrtićima u Španiji i Danskoj i kroz proces disemenacije i implementacije stečenih saznanja, intenzivno smo gradili nove dimenzcije kvaliteta naše PU i otvorili nove perspektive razvoja.

Ustanova je osnovana 1986. godine i na početku je imala 15 vaspitnih grupa, a nakon 2000. godine se udvostručuje taj broj. Danas je to ustanova koja ima 38 vaspitnih grupa i listu čekanja koja broji desetoro dece. Pre 6 godina lista čekanja za upis brojala je preko 100 dece. U poslednje tri godine izgrađena su dva nemanska objekta sa kapacitetom od 12 vaspitnih grupa i iznajmljena tri privatna prostora da bi se odmogućilo da sva deca koja žele da se upišu u naš to i učine. Ovo je bio i jedan od razvojnih ciljeva u okviru našeg razvojnog plana. Druga važna cinjenica je da su sva deca iz osetljivih grupa, koja se prijave na konkursu upisana kao prioritet, te na taj način ustanova brine i razvija programe za svu decu. U okruženju smo prepoznati kao vrtić koji je bio otvoren i pre zakonske regulative za prijem dece sa smetnjama u razvoju i kreirao različite programe u tu svrhu.

Ono po čemu smo prepoznatljivi u okruženju jeste i naš program „Vrtić za svu decu“. Ovim programom nudimo mogućnost deci i roditeljima dece iz lokalne zajednice, koja nisu uključena u vrtić, da se uključe u neki od programa koja organizujemo na nedeljnom nivou.

Naša predškolska ustanova se fokusira na one pravce razvoja koji u osnovi imaju prepoznate potrebe roditelja i dece u našoj lokalnoj zajednici, na dobru i partnersku saradnju sa lokalnom samoupravom, što je vidljivo u aktivnostima izgradnje novih vrtića. Saradnja sa roditeljima je u našoj PU bio jedan od prioriteta. Roditelji naše ustanove su godinama unazad stekli mesto i ulogu u planiranju, realizaciji i evaluaciji naših programa. Jedan od poslednjih programa podrške porodicama jeste „Naša priča“ u okviru kojeg pružamo podršku roditeljima dece sa smetnjama u razvoju.

Tokom školske 2018/19 godine osnovan je klub roditelja i vaspitača i na ovaj način postali smo članica Nacionalne asocijacije roditelja i nastavnika koja u osnovi ima viziju zajedničkog i partnerskog rada na poboljšanju svih uslova kada je reč na sveukupnom razviju dece.

Dakle, naše jake strane su: kvalitet vaspitno-obrazovnog rada koji ima kontinuitet, osetljivost na potrebe dece i roditelja u našem okruženju, partnerska saradnja sa svim saradnicima vrtića, otvorenost PU da napravi promenu kada se razvojno za to pokaže potreba, izgradnja novih smeštajnih kapaciteta i savremena opremljenost koja obezbeđuje razvijanje željenih programa u radu sa decom i kolektiv koji je posvećen kvalitetu.

SIMEON ARANICKI
Stara Pazova
Adresa: Boška Buhe bb, 22300 Stara Pazova, Srbija
Telefon: +381 22 363200
Elektronska pošta: ossimeon@open.telekom.rs
Zvanična internet prezentacija: www.simeonaranicki.edu.rs

Osnovna škola "Simeon Aranicki" u Staroj Pazovi, opština Stara Pazova, ulica Boška Buhe bb, je jedna od dvanaest škola u okviru projekta "Poboljšanja stanja škola".
Izgradnja i opremanje škole finansirano je iz sredstava zajma Evrospke investicione banke, sredstava Republike Srbije i opštine Stara Pazova.
Škola će raditi u novosagrađenom, savremenom objektu površine 3054 kvadratna metra, na zemljištu površine 95 ari.
Ovo je prva škola na teritoriji opštine Stara Pazova koja je opremljena tako da ispunjava uslove za osobe sa posebnim potrebama.

Školski prostor sadrži:

• 8 učionica
• 6 kabineta
• kabinet za nastavu fizičkog vaspitanja
• biblioteku
• ambulantu sa čekaonicom
• trpezariju sa kuhinjom
• polivalentni prostor - hol
• lift za osobe sa posebnim potrebama
• toalete za učenike na prizemlju i spratu (muške i ženske i za osobe sa posebnim potrebama) pomoćne prostorije za spremačice, domara i portira
• tehničke prostorije
• fiskulturnu salu sa opremom
• spravarnicu
• svlačionicu (mušku i žensku)
• izložbeni prostor
• prostor za upravu i osoblje (direktor, sekretar, šef računovodstva, pedagog, zbornica)
• toalete za nastavno osoblje
• dvorište sa dva terana za rukomet i odbojku

Kabineti su izvanredno opremljeni i to: audio, video, računarskom, laboratorijskom i medicinskom opremom.

RASTKO NEMANjIĆ – SVETI SAVA
Nova Pazova
Adresa: Njegoševa 4
Telefon: 022/321-301
Elektronska pošta: svsavanp@ptt.rs
Internet prezentacija: www.svetisava-npazova.edu.rs

Osnovna škola "Rastko Nemanjić – Sveti Sava" osnovana je rešenjem 1980. godine kao jedinstvena osnovna škola pod imenom "Mladost". Odlukom zaposlenih u školi i rešenjem Ministarstva prosvete, škola menja ime 1996. godine u "Rastko Nemanjić – Sveti Sava". Škola obuhvata sve učenike sa teritorije mesne zajednice Nova Pazova. Škola poseduje dva svoja objekta: školsku zgradu u ulici Knez Mihailova 15 i veliku školsku zgradu u Njegoševoj br. 4 u kojoj se nalaze specijalizovane učionice, učionice sa pripremnim prostorijama – kabinetima, zbornica, kuhinja, trpezarija, svečana i fiskulturna sala kao i školska biblioteka. Ove školske godine školu pohađa 1529 učenika raspoređenih u 60 odeljenja. Nastava se odvija u dve smene a za realizaciju nastave je zaduženo 126 zaposlenih, od toga 90 nastavnika.

BOŠKO PALKOVLjEVIĆ PINKI
Stara Pazova
Adresa: Vuka Karadžića 4
Telefon: 022/310-613
Internet prezentacija: www.ospinkistarapazova.edu.rs

Osnovna škola "Boško Palkovljević Pinki" osnovana je oko 1730. godine. Sagrađena je u neposrednoj blizini Pravoslavne crkve i od svog osnivanja nije prestajala sa radom. Vremenom kako se mesto razvijalo, a broj stanovnika povećavao, te se škola u nekoliko navrata dograđuje. 1972. godine gradi se fiskulturna sala, đačka kuhinja i lamela kojom se povezuju postojeći objekti. Sadašnji izgled škola dobija 2002. godine kada se dograđuje još jedan sprat iznad lamele.

Nastavni kadar prati kroz stručne seminare sve obrazovne i vaspitne oblasti. Naši učenici postižu odlične rezultate na takmičenjima iz gotovo svih oblasti. Od svog nastanka škola sarađuje sa mnogim kulturnim, socijalnim, sportskim, zdravstvenim i drugim institucijama na našoj teritoriji, a i šire. Dobrim rezultatima doprinosi i usklađeni rad i saradnja sa Savetom roditelja kao i Školskim odborom.

Posle II svetskog rata, školske 1946/47 pa nadalje, iz redova pisanih u Letopisu škole saznajemo da su školom rukovodili: Gordana Trbojević, Jelka Aranicki, Slavko Kovačević, Katica Čmelik, Hristofor Jović, Milenko Čortan, Blagoje Šakić, Momčilo Vuković, Živko Ćurčin, Elvira Ignjatović i od 2008. godine Milan Predojević.

U školi su zaposleni učitelji, nastavnici, dva stručna saradnika - psiholog i pedagog, bibliotekar i veroučitelji, kao i pomoćno osoblje. Škola raspolaže sa 27 učionica, kabinetima informatike, bibliotekom, čitaonicom, fiskulturnom salom, sportskim terenima, ekološkom učionicom i pomoćnim prostorijama koje omogućavaju kvalitetan rad.

HEROJ JANKO ČMELIK
Stara Pazova
Adresa: Karađorđeva 2
Telefon: 022/315-362
Elektronska pošta: hjcmelik@nadlanu.com
Internet prezentacija: www.hjcmelik.edu.rs

Škola je osnovana 1770, i nalazi se u centru Stare Pazove. Zgrada u kojoj sa sada odvija nastava, zidana je 1833 godine, dograđivana je 1950 a 1980 fiskulturna sala sa nastavnim kabinetima.

Nastava se izvodi na slovačkom jeziku. Deca uče slovački kao maternji jezik, srpski kao nematernji, engleski kao obavezni i nemački kao obavezni izborni predmet. Izborni predmeti u nižim odeljenjima: Čuvari prirode, Narodna tradicija i Ruke u testu. Izborni predmet u višim razredima: Informatika i računarstvo. Obavezni izborni predmeti: Građansko vaspitanje, Evangelističko-luteranska veronauka Slovačke evangelističke a.v. crkve Obavezni izborni predmet: fizičko vaspitanje – izabrani sport: korektivna gimnastika, odbojka. Od sledeće školske godine planira se uvođenje produženog boravka u nižim razredima.

Vannastavne aktivnosti: hor i orkestar, umetničko-kreativna sekcija, ritmika, novinarska sekcija, kulturno-umetnička sekcija, istorijsko-istraživačka sekcija, likovni mediji, mladi fizičari, matematička sekcija, geografska sekcija, Enjoying English.

MILAN HADžIĆ
Vojka
Adresa: Karađorđeva 1
Telefon: 022/2301-014 i 022/2301-836
Elektronska pošta: milanh@ptt.rs i osmhvojka@mts.rs
Internet prezentacija: www.skolavojka.edu.rs/

Prva škola u Vojki izgrađena je 1780. godine na mestu gde je danas mesna zajednica. Na mestu današnjeg parka podignuta je nova škola 1881. godine. Sastojala se od prizemene zgrade i nosila naziv "Komunalna skola". Ova zgrada je izgorela do temelja 1943. godine u borbi partizana i ustaša. Druga škola je nastala u Karađorđevoj ulici 1884. godine gde je bio Dom omladine. Posle drugog svetskog rata škola je imala od 250-300 učenika, od prvog do petog razreda, sa 12 do 14 prosvetnih radnika. Učionice su bile skromno opremljene, imale su tablu, sto, katedru i klupe-skamije. Program rada donosila je nadležna služba opštine-sreza Stara Pazova. Obnovljena škola posle drugog svetskog rata organizovala je kurseve opismenjavanja za mlade i odrasle koji nisu na vreme pohađali skolu. Učenici i prosvetni radnici sarađivali su sa Crvenim krstom u akcijama pomoći za siromašne. Izgradnju posleratne škole finansirali su meštani Vojke, omladina i odrasli pomagali su u radu i transportu građevinskog materijala. Od 1990. do 2000. godine sagrađena je nova zgrada i povezana sa starom školskom zgradom. Rešen je problem smeštaja učenika, čiji broj raste do 2002. godine a zatim opada. Posleratna škola postaje osmogodišnja oko 1950. godine.

U susednom selu Krnješevcima nalazi se područna škola, deo škole "Milan Hadžić", koja ima četiri razreda, po jedno odeljenje od prvog do četvrtog razreda, sa 40 do 80 učenika. Nastavu izvode četiri učiteljice u dve smene. U Krnješevcima postoji i predškolska ustanova, za decu predškolskog uzrasta. Učenici iz Krnješevaca putuju u Vojku da bi završili V, VI, VII i VIII razred. Predškolska odeljenja u Vojki formirana su i počela sa radom posle 1950. godine, odvojeno od škole, iz kojih su izrastala 2-3 odeljenja budućih učenika prvog razreda.

Školska biblioteka postoji od 1963. godine i u svom fondu danas ima 7890 knjiga. Od 2006. godine gradi se nova sportska hala. Škola ima radionicu i kabinete-učionice posebno opremljene i kabinet informatike koji zadovoljava potrebe nastave informatike. Učenici Osnovne škole "Milan Hadžić" iz Vojke nastupali su na mnogim takmičenjima i manifestacijama i ostvarivali su zapažene rezultate na opštinskom i okružnom nivou, a povremeno i na republičkom odmeravanju znanja i veština. Škola prati i primenjuje sve aktuelne promene, reforme i integracione procese.

23. OKTOBAR
Golubinci
Adresa: Putinačka 1
Telefon: 022/381-846
Elektronska pošta: sm.skolagolubinci@neobee.net

Škola se prvi put spominje 1758. godine, kao prva srpska veroispovedna škola, a prvi učitelj je sveštenik Joakim Aćim Nikolić. Detaljnih podataka o ovoj školi nema sve do 1770. godine, kada je u Golubincima ustrojena Pravoslavna trivijalna škola u okviru Vojne granice. Zgrada ove škole je sačuvana do danas i u njoj se sada nalazi biblioteka Damjan Preradović i Dom penzionera. Naporima nemačkih i hrvatskih porodica otvorena je i nemačka osnovna škola 1827. Po iseljenju Nemaca, posle ukidanja Vojne granice, ova škola je nastavila da radi kao Hrvatska pučka škola. Ovakvo odvajanje škola ostalo je sve do završetka prvog svetskog rata. Škola ima sačuvan Letopis ove škole.

Godine 1888. naporima meštana i opštine sazidana je školska zgrada od tvrdog materijala, u to vreme jedna od dve takve u Vojvodini. Škola je otvorena 13. novembra 1888. Od tada su srpska i hrvatska deca išla u istu zgradu, s tim što su odeljenja i dalje bila podeljena, tri učionice za srpsku i dve za hrvatsku decu. Tek posle drugog svetskog rata izvršeno je objedinjenje ove dve škole, kada je ukinuta i veronauka. Od tada su deca obe veroispovesti išla u isti razred. Ova zgrada nije u funkciji od 1992. godine. Godine 1964. sazidana je nova školska zgrada sa 8 učionica, zbornicom i kancelarijama. Sada su tu smešteni učenici nižih razreda. Godine 1992. useljena je nova školska zgrada koja čini celinu sa zgradom iz 1964. U njoj je 10 kabineta, kancelarije i predškolsko odeljenje, koje radi u sastavu PU Poletarac iz Stare Pazove. Nastavni jezik je srpski, a uče se i engleski i francuski jezik.

SLOBODAN SAVKOVIĆ
Stari Banovci
Adresa: Grčka 31
Telefon: 022/351-092
Elektronska pošta: osbanovci@ptt.rs

Škola u Starim Banovcima postoji od polovine XVIII veka. Pošto su Banovci bili kompanijsko mesto u okviru Podunavske vojne granice, austrijske vlasti su, radi širenja germanskog uticaja, pored postojeće srpske veroispovedne, osnovale 1773. i graničarsko-trivijalnu školu. Prvi učitelj u ovoj školi bio je Nemac Anton Blum. Od polovine XIX veka broj đaka je bio u stalnom porastu. Školske 1842/3. bilo ih je 73, a 1846/7. 92, pa je 1850. godine pored crkve je podignuta nova školska zgrada od čvrstog materijala sa učionicom i stanom za učitelja. Na početku XX veka broj đaka se povećao do 288 pa je škola postala četvororazredna. U toku Drugog svetskog rata škola je teško stradala. Školska zgrada iz 1850. godine je krajem 1943. zapaljena i potpuno uništena, a zgrada iz 1890. godine demolirana i onesposobljena za upotrebu. U isto vreme zapaljena je i kompletna školska arhiva zajedno sa školskim letopisom vođenim od polovine XIX veka.

Po završetku rata, i pored nedostatka prostora, učila i nastavnog kadra, školske 1947/48. godine škola je podignuta u rang progimnazije ili nepotpune gimnazije, a 1950/51. godine postala je osmoletka. Početkom školske 1954/55. godine naziv je promenjen u Osmogodišnja škola Stari Banovci, a 1962. godine dobija ime Osnovna škola "Slobodan Savković" po lokalnom skojevskom rukovodiocu koji je poginuo u Banovcima 1943. godine. U posleratnom periodu školu su, osim dece iz Starih Banovaca, pohađala i deca sa Petrovićevog salaša i iz Pančevačkog rita, gde nije bilo škole, iz Novih Banovaca, koji su do šezdesetih godina prošlog veka imali samo četiri razreda, a nekoliko godina i iz Belegiša, u kome je formalno postojala osmoletka, ali ne i dovoljno učenika za svaki razred. Danas škola ima kabinete za geografiju i istoriju, fiziku, hemiju, biologiju, informatiku, likovno i tehničko obrazovanje i specijalizovane učionice za matematiku, muzičku kulturu, srpski jezik i engleski jezik. Nastava fizičkog vaspitanja se izvodi u fiskulturnoj sali. Škola ima đačku kuhinju i igrališta za rukomet i košarku.

NIKOLA TESLA
Novi Banovci
Adresa: Školska 2
Telefon: 022/341-314
Elektronska pošta: ntesla6@ptt.rs

Osnovna škola "Nikola Tesla" nalazi se u Podunavlju i pripada opštini Stara Pazova. Prva škola je osnovana 1830. U početku je u mestu postojao jedan objekat ali se po potrebi radilo na više lokacija u selu (vatrogasni dom, biblioteka, dom kulture...). Škola je bila organizovana do četvrtog razreda.

U periodu od 1933-1938. škola se zvala "Ljudevit Gaj". Za vreme Drugog svetskog rata škola je radila kao "Nemačka pučka škola". Osnovana je 1945. godine, a osnivač je bila opština. Sa radom je započela nakon Drugog svetskog rata i na početku rada u četiri razreda imala oko 120 učenika (oko 35 učenika po razredu). Opremljenost škole je bila skromna, postojala su najneophodnija učila i nameštaj. Đačka kuhinja radi od tada do danas.

U tom posleratnom periodu škola je organizovala tečajeve opismenjavanja dece i omladine koje su vodili učitelji. Evidentirano je učešće naših učenika u svim posleratnim akcijama obnove i unapređenja uslova života u našem mestu. 1962. godine škola dobija ime Nikola Tesla. 1983. godine otvara se nova školska zgrada izgrađena uz stari objekat tako da su i stari i novi deo školske zgrade danas spojeni. Dograđene su učionoce, zbornica, mokri čvor unutar zgrade i centralno grejanje za stari i novi deo škole. 1985. dolazi do poslednje registracije škole kada su se škole Podunavlja razintegrisale. Od 1970. škola ima biblioteku sa preko 5000 naslova.

Dan škole se obeležava 2. juna i vezan je za dolazak Nikole Tesle u Beograd. Učenici od prvog razreda izučavaju engleski jezik, a od petog kao obavezni izborni predmet francuski jezik. Obavezni izborni predmeti su još verska nastava, građansko vaspitanje i fizičko vaspitanje. Učenici viših razreda se svake školske godine opredeljuju za ponuđene izborne premete (hor i orkestar, crtanje slikanje i vajanje, informatiku i računarstvo, srpski jezik). Škola nema organizovanu kabinetsku nastavu (izuzev kabineta za informtiku).

VERA MIŠČEVIĆ
Belegiš
Adresa: Kralja Petra Prvog 33
Telefon: 022/361-514

OŠ "Vera Miščević" se nalazi u Podunavlju i obuhvata dva naseljena mesta Belegiš i Surduk. Nastala je 26.aprila 1977.godine spajanjem osnovnih škola ''Vera Miščević'' iz Belegiša i ''Jovan Jovanović–Zmaj'' iz Surduka u jednu školu koja je bila u sastavu OŠ ''Podunavlje'' sa sedištem u Starim Banovcima, a od 01.01.1986. g. je samostalna škola sa sedištem u Belegišu.

Osnovna škola u Belegišu postoji od polovine XVIII veka, o čemu svedoče podaci iz 1772.godine. Prvi učitelj (magister) Lazar Simonović se pominje 1780. godine. Početkom XX veka škola je bila četvororazredna, imala je 369 učenika u redovnoj i 67 u poftornoj nastavi. Stara škola je zapaljena maja 1943. godine a izgradnja sadašnje zgrade je trajala od 1948. do 1952. godine.

Osnovna škola u Surduku nastala je približno u isto vreme kad i u Belegišu. Prvi pisani pomen potiče iz 1773.godine. Prvi učitelj o kojem postoje podaci je Andrija Ivanović. Stara školska zgrada je spaljena 1943. godine, a zidanje sadašnje zgrade u Surduku je završeno 1954. god. Škola u Surduku je od 1957.- 1977. godine nosila naziv ''Jovan Jovanović-Zmaj''.

одштампај чланак пошаљи чланак на имејл адресу

Zvanična Facebook stranica opštine Stara Pazova

Opštinski newsletter

Ukoliko želite da primate mesečne novosti i obaveštenja iz Opštine Stara Pazova, prijavite se na opštinski newsletter. Unesite Vaše ime i adresu Vaše elektronske pošte:

Učestvujte u anketi

Da li pratite konkurse koji se objavljuju na zvaničnoj internet stranici Opštine?

Sajam privrede

Kancelarija za brze odgovore Opštine Stara Pazova

Poslovni portal Opštine Stara Pazova

Fondacija Pazova za najugroženije