P.U. "POLETARAC", Stara Pazova
Adresa: Vladimira Hurbana 13
Telefon: 022/310-223
Faks: 022/310-565
P. U. "POLETARAC" iz Stare Pazove je prva predškolska ustanova osnovana na teritoriji naše opštine. Postoji od 1973. godine. Sa radom se počelo u Staroj i Novoj Pazovi, sa 396 upisane dece. Ukupan broj zaposlenih, u prvoj godini je bio 25. U međuvremenu, rasli smo i razvijali se. U novembru 1990. godine otvaraju se jaslene grupe za decu uzrasta do tri godine. Danas, naša ustanova ima svoje objekte u Staroj Pazovi, Novoj Pazovi, Golubincima, Vojki i Krnješevcima. Ukupno 1320 dece upisano u 55 grupa, i 152 zaposlenih. Od toga, 28 medicinskih sestara, 74 vaspitača i 3 stručna saradika.
Broj vaspitnoobrazovnih grupa:
- jaslene – 12
- celodnevni boravak – 31
- poludnevni boravak – 12
Vaspitnoobrazovni rad se realizuje na srpskom i slovačkom jeziku. Dnevno se, u kuhinjama u Staroj i Novoj Pazovi, pripremi u proseku oko 1800 obroka (doručak, užina, ručak). U više navrata, ustanova se predstavljala na stručnim susretima vaspitača, madicinskih sestara i stručnih saradnika sa stručnim radovima kroz koje su prikazani primeri dobre prakse iz našeg vrtića. Uključeni smo u projekat "Za čistije i zelenije škole". Posebne rezultate i pohvale ostvarujemo u oblasti dečjeg dramskog stvaralaštva. Ustanova podržava akreditovani program za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju: "Razvijanje timskog rada putem asertivnih veština u komunikaciji".
Naši saradnici:
SO Stara Pazova, vrtići, osnovne škole na teritoriji opštine, Dom zdravlja, Centar za kulturu, Centar za socijalni rad, Feniks, Nacionalno veće Slovaka, Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku i demografiju, mediji ...
P.U. "RADOST", Novi Banovci
Telefon: 022/340-983 i 022/340-002
Internet prezentacija: http://puradost.org.rs/
Fejsbuk stranica: https://www.facebook.com/PU-Radost-Novi-Banovci-361717667359481/
Elektronska pošta: puradost@mts.rs i dvsarapasandra@gmail.com
Predškolska ustanova „Radost“ Novi Banovci, opština Stara Pazova je ustanova koja na svom putu razvoja ima mnogo iskustva u savladavanju izazova i postizanju kvaliteta u različitim kontekstima.
U našem okruženju smo prepoznati kao ustanova koja ima resurse i kapacitete da drugim ustanovama pruži podršku kroz proces horizontalnog učenja, te se već četvrtu godinu u našoj ustanovi odvija intenzivna stručna razmena kroz stručne posete drugih PU iz cele Srbije, kao i iz regiona.
Predstavnici naše ustanove se svake godine predstave sa primerima dobre prakse na različitim republičkim i regionalnim stručnim skupovima i konferencijama. Našim stručnim radovima svedočimo o stalnom stručnom usavršavanju i primeni stečenih znanja.
Projekat „Praćenje kvaliteta kroz interkulturalne interakcije“ realizovan je u okviru Erazmus + programa u 2018/19 godini kroz stečena iskustva u toku mobilnosti u vrtićima u Španiji i Danskoj i kroz proces disemenacije i implementacije stečenih saznanja, intenzivno smo gradili nove dimenzcije kvaliteta naše PU i otvorili nove perspektive razvoja.
Ustanova je osnovana 1986. godine i na početku je imala 15 vaspitnih grupa, a nakon 2000. godine se udvostručuje taj broj. Danas je to ustanova koja ima 38 vaspitnih grupa i listu čekanja koja broji desetoro dece. Pre 6 godina lista čekanja za upis brojala je preko 100 dece. U poslednje tri godine izgrađena su dva nemanska objekta sa kapacitetom od 12 vaspitnih grupa i iznajmljena tri privatna prostora da bi se odmogućilo da sva deca koja žele da se upišu u naš to i učine. Ovo je bio i jedan od razvojnih ciljeva u okviru našeg razvojnog plana. Druga važna cinjenica je da su sva deca iz osetljivih grupa, koja se prijave na konkursu upisana kao prioritet, te na taj način ustanova brine i razvija programe za svu decu. U okruženju smo prepoznati kao vrtić koji je bio otvoren i pre zakonske regulative za prijem dece sa smetnjama u razvoju i kreirao različite programe u tu svrhu.
Ono po čemu smo prepoznatljivi u okruženju jeste i naš program „Vrtić za svu decu“. Ovim programom nudimo mogućnost deci i roditeljima dece iz lokalne zajednice, koja nisu uključena u vrtić, da se uključe u neki od programa koja organizujemo na nedeljnom nivou.
Naša predškolska ustanova se fokusira na one pravce razvoja koji u osnovi imaju prepoznate potrebe roditelja i dece u našoj lokalnoj zajednici, na dobru i partnersku saradnju sa lokalnom samoupravom, što je vidljivo u aktivnostima izgradnje novih vrtića. Saradnja sa roditeljima je u našoj PU bio jedan od prioriteta. Roditelji naše ustanove su godinama unazad stekli mesto i ulogu u planiranju, realizaciji i evaluaciji naših programa. Jedan od poslednjih programa podrške porodicama jeste „Naša priča“ u okviru kojeg pružamo podršku roditeljima dece sa smetnjama u razvoju.
Tokom školske 2018/19 godine osnovan je klub roditelja i vaspitača i na ovaj način postali smo članica Nacionalne asocijacije roditelja i nastavnika koja u osnovi ima viziju zajedničkog i partnerskog rada na poboljšanju svih uslova kada je reč na sveukupnom razviju dece.
Dakle, naše jake strane su: kvalitet vaspitno-obrazovnog rada koji ima kontinuitet, osetljivost na potrebe dece i roditelja u našem okruženju, partnerska saradnja sa svim saradnicima vrtića, otvorenost PU da napravi promenu kada se razvojno za to pokaže potreba, izgradnja novih smeštajnih kapaciteta i savremena opremljenost koja obezbeđuje razvijanje željenih programa u radu sa decom i kolektiv koji je posvećen kvalitetu.