П.У. "ПОЛЕТАРАЦ", Стара Пазова
Адреса: Владимира Хурбана 13
Телефон: 022/310-223
Факс: 022/310-565
П. У. "ПОЛЕТАРАЦ" из Старе Пазове је прва предшколска установа основана на територији наше општине. Постоји од 1973. године. Са радом се почело у Старој и Новој Пазови, са 396 уписане деце. Укупан број запослених, у првој години је био 25. У међувремену, расли смо и развијали се. У новембру 1990. године отварају се јаслене групе за децу узраста до три године. Данас, наша установа има своје објекте у Старој Пазови, Новој Пазови, Голубинцима, Војки и Крњешевцима. Укупно 1320 деце уписано у 55 група, и 152 запослених. Од тога, 28 медицинских сестара, 74 васпитача и 3 стручна сарадика.
Број васпитнообразовних група:
- јаслене – 12
- целодневни боравак – 31
- полудневни боравак – 12
Васпитнообразовни рад се реализује на српском и словачком језику. Дневно се, у кухињама у Старој и Новој Пазови, припреми у просеку око 1800 оброка (доручак, ужина, ручак). У више наврата, установа се представљала на стручним сусретима васпитача, мадицинских сестара и стручних сарадника са стручним радовима кроз које су приказани примери добре праксе из нашег вртића. Укључени смо у пројекат "За чистије и зеленије школе". Посебне резултате и похвале остварујемо у области дечјег драмског стваралаштва. Установа подржава акредитовани програм за стручно усавршавање запослених у образовању: "Развијање тимског рада путем асертивних вештина у комуникацији".
Наши сарадници:
СО Стара Пазова, вртићи, основне школе на територији општине, Дом здравља, Центар за културу, Центар за социјални рад, Феникс, Национално веће Словака, Покрајински секретаријат за социјалну политику и демографију, медији ...
П.У. "РАДОСТ", Нови Бановци
Телефон: 022/340-983 и 022/340-002
Интернет презентација: http://puradost.org.rs/
Фејсбук страница: https://www.facebook.com/PU-Radost-Novi-Banovci-361717667359481/
Електронска пошта: puradost@mts.rs и dvsarapasandra@gmail.com
Предшколска установа „Радост“ Нови Бановци, општина Стара Пазова је установа која на свом путу развоја има много искуства у савладавању изазова и постизању квалитета у различитим контекстима.
У нашем окружењу смо препознати као установа која има ресурсе и капацитете да другим установама пружи подршку кроз процес хоризонталног учења, те се већ четврту годину у нашој установи одвија интензивна стручна размена кроз стручне посете других ПУ из целе Србије, као и из региона.
Представници наше установе се сваке године представе са примерима добре праксе на различитим републичким и регионалним стручним скуповима и конференцијама. Нашим стручним радовима сведочимо о сталном стручном усавршавању и примени стечених знања.
Пројекат „Праћење квалитета кроз интеркултуралне интеракције“ реализован је у оквиру Еразмус + програма у 2018/19 години кроз стечена искуства у току мобилности у вртићима у Шпанији и Данској и кроз процес дисеменације и имплементације стечених сазнања, интензивно смо градили нове димензције квалитета наше ПУ и отворили нове перспективе развоја.
Установа је основана 1986. године и на почетку је имала 15 васпитних група, а након 2000. године се удвостручује тај број. Данас је то установа која има 38 васпитних група и листу чекања која броји десеторо деце. Пре 6 година листа чекања за упис бројала је преко 100 деце. У последње три године изграђена су два неманска објекта са капацитетом од 12 васпитних група и изнајмљена три приватна простора да би се одмогућило да сва деца која желе да се упишу у наш то и учине. Ово је био и један од развојних циљева у оквиру нашег развојног плана. Друга важна цињеница је да су сва деца из осетљивих група, која се пријаве на конкурсу уписана као приоритет, те на тај начин установа брине и развија програме за сву децу. У окружењу смо препознати као вртић који је био отворен и пре законске регулативе за пријем деце са сметњама у развоју и креирао различите програме у ту сврху.
Оно по чему смо препознатљиви у окружењу јесте и наш програм „Вртић за сву децу“. Овим програмом нудимо могућност деци и родитељима деце из локалне заједнице, која нису укључена у вртић, да се укључе у неки од програма која организујемо на недељном нивоу.
Наша предшколска установа се фокусира на оне правце развоја који у основи имају препознате потребе родитеља и деце у нашој локалној заједници, на добру и партнерску сарадњу са локалном самоуправом, што је видљиво у активностима изградње нових вртића. Сарадња са родитељима је у нашој ПУ био један од приоритета. Родитељи наше установе су годинама уназад стекли место и улогу у планирању, реализацији и евалуацији наших програма. Један од последњих програма подршке породицама јесте „Наша прича“ у оквиру којег пружамо подршку родитељима деце са сметњама у развоју.
Током школске 2018/19 године основан је клуб родитеља и васпитача и на овај начин постали смо чланица Националне асоцијације родитеља и наставника која у основи има визију заједничког и партнерског рада на побољшању свих услова када је реч на свеукупном развију деце.
Дакле, наше јаке стране су: квалитет васпитно-образовног рада који има континуитет, осетљивост на потребе деце и родитеља у нашем окружењу, партнерска сарадња са свим сарадницима вртића, отвореност ПУ да направи промену када се развојно за то покаже потреба, изградња нових смештајних капацитета и савремена опремљеност која обезбеђује развијање жељених програма у раду са децом и колектив који је посвећен квалитету.