Juče je u zgradi Opštine Stara Pazova održana Prva radionica u okviru projekta tretmana otpadnih voda pod nazivom "Synthesis centers on innovative wastewater treatment: feasibility studies in the Lower Danube", koji finansira Objedinjeni istraživački centar Evropske komisije, u cilju podrške očuvanja vodnih resursa u Dunavskom slivu. Naime, Opština Stara Pazova je pre četiri godine, u saradnji sa ISWA Institutom (Institute for Sanitary Engineering, Water Quality and Solid Waste Management) iz nemačke pokrajine Baden – Virtemberg, uspešno završila Studiju „Analiza upravljanja otpadnim vodama, biomasom i energijom u opštinama Stara Pazova i Inđija“.
Zahvaljujući kvalitetnoj analizi koja je za ovaj poduhvat bila neophodna, Studija daje jasan uvid u energetske potencijale u opštini Stara Pazova, koji mogu biti korišteni u svrhu proizvodnje energije i toplotne energije, ali sa druge strane upućuje i na osnovane potrebe izgradnje Prečistača za tretman otpadnih voda koje se generišu na teritoriji pomenute dve opštine.
Projekat se sprovodi u okviru Strategije Evropske Unije za Dunavski Region u Srbiji, a ima za cilj istraživanje najpogodnijeg pristupa upravljanja otpadnim vodama za Studiju slučaja za opštine Stara Pazova i Inđija.
Važno je istaći da se u Srbiji trenutno tretira svega 10 do 11 odsto otpadnih voda, na klasičan način, da bi se dobila čista voda, međutim jučerašnja radionica je dokazala da otpadne vode sadrže i resurse koji se mogu iskoristiti, što je jedan od ciljeva projekta tretmana otpadnih voda u kojem učestvuje Opština Stara Pazova.
Radionici su prisustvovali predstavnici relevantnih Ministarstava, institucija i opština kao i međunarodni eksperti za upravljanje vodama Heidrum Steinmetz, Jovana Husemann, Craig Hempfling, nacionalni ekspert Aleksandar Maksimović kao i predstavnik Objedinjenog istraživačkog centra Evropske komisije, Alberto Pistocchi, goste je dočekao i pozdravio Đorđe Radinović, predsednik Opštine Stara Pazova istakavši da je ponosan što naša opština ovim projektom staje među prve lokalne samouprave u srbiji, koje rade na uvođenju modernih tehnologija u cilju korišćenja obnovljivih izvora energije.
pristupom jednog prečistača, u odnosu na delimično - decentralizovan pristup, zatim su predočene mogućnosti stvaranja zelene energije i recikliranja nutrijenata i vode sa ciljem ekonomski održivog finansiranja ove vrste infrastrukturnog projekta koje bi doprinelo smanjenju zagađenja koje se ispušta u reku Dunav. Učesnici su razgovarali o glavnim prioritetima i aktivnostima na temu otpadnih voda i održivog upravljanja Dunavskog basena na primeru pomenute studije. Sledeći koraci, koji će biti preduzeti od strane lokalne samouprave, su pripreme za buduću studiju izvodljivosti, kao i izradu generalnog projekta Postrojenja prečistača otpadnih voda za koje će se aplicirati za sredstva kod pretpristupnih fondova Evropske unije.