Predstavnice Ženske odborničke mreže Skupštine opštine Stara Pazova uzele su aktivno učešće u Trećoj nacionalnoj konferenciji Ženske parlamentarne mreže Narodne skupštine Republike Srbije. Glavna tema konferencije je bila: „Rodno odgovorno budžetiranje u Republici Srbiji – plan za 2016. godinu“ uz osvrt na sumiranje rada i uspeha Ženske parlamentarne mreže u prethodnih godinu dana.
U okviru uvodnog dela konferencije prisutnim predstavnicama iz pokrajinske skupštine, preko 40 lokalnih samouprava sa teritorije Srbije, predstavnicama nevladinih organizacija i udruženja prvo su se obratili: Maja Gojković, predsednica Narodne skupštine Republike Srbije, Michael Uyehara, zamenik šefa misije OEBS-a u Srbiji, Branka Drašković, savetnica potpredsednice Vlade Republike Srbije za oblast ravnopravnosti i Brankica Janković, povernica za zaštitu ravnopravnosti, i izneli važnost žena u društveno –političkom životu u našoj zemlji.
Rodno odgovorno budžetiranje, omogućava odgovor na pitanja: da li žene u muškarci imaju jednak pristup resursima, da li jednako učestvuju u odlučivanju i da li imaju jednake koristi od upotrebe resursa. U saradnji sa Ministarstvom finasija i Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, 28 budžetskih korisnika i institucija uvode ROB u plan za 2016. godinu.
Radni deo konferencije je bio posvećen ovoj temi i, u pomenutom okviru, izlagano je u tri oblasti:
- „Rodno odgovorno budžetiranje na lokalnom nivou i uloge lokalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost i ženskih odborničkih mreža“,narodna poslanica Biljana Hasanović Korać i konsultantkinja Aleksandra Vasiljević
- „Rodno odgovorno budžetiranje na republičkom i pokrajinskom nivou“, narodna poslanica Elvira Kovač i konsultantkinja Sanja Nikolin
- „Praćenje izvršenja budžeta sa stanovišta rodne ravnopravnosti i uloga Ženske parlamentarne mreže NSRS u tom procesu“, potpredsednica NSRS Gordana Čomić.
Predstavnice Ženske odborničke mreže uzele su aktivno učešće u radu grupe sa temom: „Rodno odgovorno budžetiranje na lokalnom nivou i uloge lokalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost i rad ženskih odborničkih mreža“.
Zaključci, koji su doneseni pre svega definišu da je rodno budžetiranje neohodno implementirati kroz budžete svih državnih institucija, da je taj proces započet na državnom i pokrajinskom nivou i da ga treba primeniti i na lokalne samouprave. Predložena su tri načina na koji to može da se uradi i to: postavljanjem posebnog cilja za žene ili muškarce, radi smanjenja neravnopravnosti; uzimanjem u obzir pitanje roda i razvijanje rodno osetljivog pristupa; i definisanjem ciljeva i indikatora, tako da se eksplicitno odnose na žene i na muškarce.
Na pomenutoj konferenciji je, još jednom jasno, potvrđeno da ženske odborničke mreže imaju značajnu ulogu i obavezu u realizaciji rodnog budžetiranja, te da učešće na konferencijama, seminarima, tribinama donosi nova iskustva i potpomaže inplementaciju istog u budžete svih lokalnih samouprava.
Zahvaljujući dosadašnjem radu i veoma kvalitetnoj koordinaciji sa ostalim odborničkim mrežama širom Srbije, pre svega u AP Vojvodini, predstavnice Ženske odborničke mreže Skupštine opštine Stara Pazova će u narednom periodu pojačati aktivnosti, uz naročita zalaganja na polju teme, koju je sa velikom pažnjom i stručnim pristupom obradila Treća nacionalna konferencija.
Fotografije:
https://starapazova.rs/rs/informacije/novosti/3384-treca-nacionalna-konferencija-zenske-parlamentarne-mreze-na-temu-rodno-odgovorno-budzetiranje-2.html#sigFreeId09a4455ea0