Konferencija je organizovana sa ciljem svestranog sagledavanja savremenih izazova tržišta rada, problema privrede i zaposlenih, posebno sve većeg nedostatka radne snage na tržištu, i radi izvođenja ocena i predlaganja mera za poboljšanje stanja.
U radu sednice su pored socijalnih partnera, članica Pokrajinskog socijalno-ekonomskog saveta – Unije poslodavaca Vojvodine, Saveza samostalnih sindikata Vojvodine, Pokrajinskog odbora Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" i pokrajinskih sekretara u Pokrajinskoj vladi AP Vojvodine, prisustvovali i članovi aktivnih Socijalno-ekonomskih saveta u AP Vojvodini.
Konferenciju je otvorio Ivan Đoković, predsedavajući Pokrajinskog SES-a, potpredsednik Pokrajinske vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu i turizam.
Ispred socijalnih partnera obratili su se Miloš Nenezić, predsednik Unije poslodavaca Srbije, Ljubisav Orbović, predsenik Saveza samostalnih sindikata Srbije i prof.dr. Zoran Stojiljković, predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost".
Na Konferencije su predstavljene sledeće uvodne teme :
- "Aktuelni ekonomski i socijalni pokazatelji u Srbiji iz ugla sindikata" - Milojica Milošević, presdednik Pokrajinskog odbora UGS "Nezavisnost" za Vojvodinu,
- "Položaj zaposlenih i izazovi tržišta rada u uslovima demografskih promena" - Goran Milić, predsednik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine,
- "Ambijent u kome posluje domaća privreda" - Stanko Krstin, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine.
Kroz diskusiju je konstatovan određen pomak u saradnji Pokrajinskog i Republičkog SES-a, koji će se nastaviti intenzivno i u narednom periodu kroz održavanje zajedničkih sednica i potrebe da se partneri saslušaju, da se međusobno uvažavaju i da se ostvari socijalni dijalog i delegiraju i iniciraju pitanja od značaja za socijalne partnera.
U oblasti tržišta rada je naglašeno alarmantno stanje koje se ogleda u velikom odlivu radne snage, na rad u inostranstvo. Potrebno je donošenje hitnih mera za sprečavanje odlaska radne snage, radi ostvarenje boljeg poslovnog ambijenta u društvu i stvaranja socijalne sigurnosti. Postignut je konsenzus oko otvaranja dijaloga o ovom pitanju na svim nivoima, jer su tendencije i kretanja u ovoj oblasti upozoravajuća. Istaknut je značaj socijalnog dijaloga sindikata i poslodavaca sa predstavnicima vlasti u cilju stvaranja radnog ambijenta, povećanje zarada radnika, smanjenja nameta poslodavcima, ostvarenja sigurnije budućnosti porodice, donošenja zakonskih rešenja za ekonomsko osnaživanje porodica u cilju povećanje nataliteta u društvu. Radi ostvarenja boljeg i kvalitetnijeg dijaloga u 2019. godini će biti pružena finansijska pomoć lokalnim Socijalno-ekonomskim savetima, sredstvima koja su planirana u budžetu AP Vojvodine.