Обавештамо вас да, у складу са Наредбом о ограничењу и забрани кретања лица на територији Републике Србије („Службени гласник РС“, број 34/20), дозволе за кретање у времену од 20 до 05 часова (у даљем тексту: дозвола) издаје Министарство унутрашњих послова.
Захтев за издавање дозволе подноси се на обрасцу који је прописало Министарство унутрашњих послова, електронским путем, преко Министарства привреде, на електронску адресу vanrednostanje@privreda.gov.rs
Јавна предузећа и привредна друштва која обављају делатност од општег интереса, а чији је оснивач Република Србија, захтев подносе преко Министарства привреде, на електронску адресу javna.preduzeca@privreda.gov.rs
Јавна предузећа и привредна друштва која обављају делатност од општег интереса, а чији је оснивач јединица локалне самоуправе, захтев подносе преко Министарства за државну управу и локалну самоуправу, на електронску адресу lokalna.samouprava@mduls.gov.rs
Образац можете преузети на линку: https://privreda.gov.rs/obavestenje-tabela-za-privredne-subjekte/
Уколико се дозвола за кретање тражи за лица са навршених 65 и више година живота, захтев се подноси у одвојеној, посебној табели уз додатно образожење разлога за њихово радно ангажовање. Подносилац захтева за издавање дозволе за кретање лица са навршених 65 и више година живота преузима пуну одговорност за могуће последице њиховог ангажовања.
Министарство привреде, узимајући у обзир све мере које Влада доноси у условима вандредног стања, али и уважавајући потребе грађана и привреде упућиваће примљене захтеве Министарству унутрашњих послова.
Послодавац је дужан да сваком запосленом који се налази нас списку за издаздавање дозволе, изда радни налог за сваки појединачни излазак, у периоду од 20 до 05 часова.
Појединачни радни налог се издаје на дневном нивоу на меморандуму привредног субјекта, са потписом одговорног лица, и садржи следеће податке: име и презиме, јединствени матични број грађана, датум и временски период (од до) када је ангажован, односно када је кретање неопходно, као и разлоге који оправдавају неопходност кретања.
Посебно истичемо да су сви законски (статутарни) заступници и предузетници (односно пословође којима је поверено пословођење) лично, материјално и кривично одговорни за истинитост и тачност састављених и достављених спискова запослених и радних налога.
Указујемо, да ће припадници МУП-а Републике Србије, у складу са својим законским овлашћењима, вршити провере и легитимисање запослених лица са списка, приликом контроле њиховог кретања у времену од 20 д 5 часова, те да ће, за лица за која буде утврђено провером да нису стварно запослени у привредном субјекту, да нису на радном задатку, односно да не поседују одговарајући радни налог, бити предузимане прописане санкције.